Z czego wybudować komin?

Odpowiednio zaprojektowany i następnie wykonany komin powinien służyć nam długo i bezproblemowo. Jednak w praktyce bywa z tym różnie, ponieważ niektórzy starają się oszczędzać na wszystkim i również instalacja kominowa jest robiona tak, aby koszty były jak najmniejsze. Z jednej strony rozumiemy potrzebę oszczędności, zwłaszcza że budowa własnego domu pochłania wiele środków na każdym etapie prac, jednakże komin jest elementem o strategicznym znaczeniu, więc akurat na nim oszczędzać się nie opłaca.

Co zatem należy zrobić, aby mieć pewność, że będzie on stabilny i właściwie spełni swe zadania? Każdy komin jest w części wewnętrznej narażony na regularny kontakt z wysokimi temperaturami. Są one najwyższe w przypadku pieców opałowych, gdzie spalanie paliwa generuje naprawdę wysoką temperaturę. Tradycyjny kominek opalany drewnem nie jest tak wymagający, co nie oznacza, że komin można wtedy zbudować z czegokolwiek.

Sprawa najważniejsza to wytrzymałość materiałów, które muszą być odporne zarówno na gorąco, jak i na temperatury ujemne. Zewnętrzna część komina, która znajduje się powyżej płaszczyzny dachu będzie narażona na zmienne czynniki atmosferyczne przez cały rok. Kluczowy jest tutaj czas zimowy, kiedy mrozy będą oddziaływać na komin.

Materiał nie może chłonąć wody, która zamarzając może rozsadzać strukturę komina. Spoiwa pomiędzy bloczkami budowlanymi muszą być wykonane bardzo dokładnie, aby nie było szczelin, w których może zbierać się woda. Dla pewności najlepiej jest zamówić i wykonać komin systemowy dostosowany do typowych warunków użytkowania.

.

Do budowy domu polecamy pustaki ceramiczne Porotherm firmy Wienerberger