Stelaż na dachu

Dom bez dachu funkcjonować nie może, ale kwestią otwartą zostaje to, na jaki typ odachowania się zdecydujemy. Jak wiemy istnieją rozmaite warianty dachów skośnych, a także najprostsze możliwe dachy płaskie. Jedne i drugie mają swoje walory. Największym plusem skosów jest to, że stwarzają dodatkową przestrzeń użytkową.

Przy dobrej termoizolacji oraz solidnym wykonaniu pomieszczenia na poddaszu mogą spełniać wiele zadań i polepszyć walory użytkowe całego domu. Jednak w praktyce trzeba ten dach jakoś zbudować – tu w sukurs idą nam znane osiągnięcia sztuki budowlanej. Skośne dachy zawsze muszą opierać się na odpowiednim stelażu, czyli szkielecie odzwierciedlającym kształt dachu. Montaż stelaża jest bardzo ważny i musi odbyć się pod okiem doświadczonych fachowców.

Od solidności szkieletu zależy to, czy dach będzie bezpieczny w użytkowaniu, a cała konstrukcja zachowa pożądaną stabilność. Zazwyczaj wykorzystywane są stelaże stalowe, ponieważ zapewniają odpowiednią wytrzymałość i nie są narażone na działanie wilgoci. W niektórych projektach używa się stelaży drewnianych, jednak z uwagi na specyfikę materiału wymagają one specjalnej izolacji termicznej oraz rozwiązań ograniczających do minimum generowanie wilgoci. Metal jest pod tym względem bardziej elastyczny.

Na rynku działają firmy zajmujące się produkcją rozwiązań systemowych w postaci stelaży dachowych, które poprzez odpowiedni dobór elementów można dowolnie kształtować, uzyskując rezultat zgodny z wybranym projektem architektonicznym..

Budowa domu jednorodzinnego pustaki porotherm 25 ściany z ceramiki