Roboty ziemne

Dla wielu to najtrudniejszy etap przy budowie dowolnego budynku – także jednorodzinnego. Prace prowadzone w ziemi są z punktu widzenia budowlańców i inwestora etapem początkowym i najbardziej krytycznym.

Odpowiednie przygotowanie gruntu jest bardzo ważne, aby cała konstrukcja mogła potem przez wiele lat stać nienaruszona zębem czasu. Błędy popełnione w tej fazie realizacji projektu mogą odbić się czkawką w przyszłości, a w skrajnych przypadkach prowadzić do tragedii.

Stąd ważne jest, aby roboty ziemne powierzyć wyłącznie kompetentnym fachowcom. Kluczowy element tychże robót to stawianie fundamentów dla domu.

To na nich wszystko się opiera, więc muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Przy okazji prac ziemnych należy też zadbać o wszystkie niezbędne przyłącza, przede wszystkim elektryczne i wodnokanalizacyjne, a w określonych przypadkach również gazowe.

Jeśli zostaną one właściwie zabezpieczone i wyprowadzone, to w dalszych cyklach budowy nie będzie z nimi żadnych kłopotów. Rzecz jasna wszystkie prace muszą odbywać się na działce przystosowanej do stawiania na niej zabudowań.

Ekipa, która będzie realizować prace musi korzystać z odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi. Nikogo nie powinna dziwić konieczność wykorzystania koparek czy spychaczy, nierzadko przydaje się także dźwig, za pomocą którego można przenosić ciężkie elementy, takie jak bloki betonowe czy części fundamentów.

W przypadku większych przedsięwzięć stosuje się nawet specjalne żurawie, czyli dźwigi o wysokości wielu pięter..

dach z ceramiki dachówka ceramiczna materiały na dach, dachówki ceramiczne