Projekty dachu

Zanim przystąpimy do budowy domu musimy dysponować odpowiednim projektem. Musi on wyjść spod ręki doświadczonego i kompetentnego architekta, uwzględniać nasze potrzeby i możliwości finansowe. Coraz więcej osób decyduje się na kupno gotowych projektów, które z reguły są znacznie tańsze od tych spersonalizowanych. Mają one wiele atutów – są sprawdzone w praktyce, zawierają całą niezbędną dokumentację i nie powinny wzbudzać wątpliwości wśród urzędników zajmujących się formalnościami w zakresie budownictwa. Jednym z elementów, które w szczególny sposób wpływają na wygląd domu, jego charakter i funkcjonalność, jest forma dachu.

Musi on zostać tak zaprojektowany, aby spełniał konieczne wymogi w zakresie wytrzymałości czy termoizolacji. Czasami okazuje się on najtrudniejszym do realizacji etapem budowy, który siłą rzeczy ekipa zostawia sobie na sam koniec. Istnieje wiele pomysłów na dach. Niektórzy nie wyobrażają sobie innego niż skośny, a więc najbardziej klasyczny. Bywa jednak, że płaski dach również znajduje zwolenników.

Wszelkie skosy na dachu stanowią dodatkową komplikację dla wykonawcy prac, albowiem trzeba przykładać sporą wagę do względów wytrzymałościowych i odpowiedniego rozłożenia obciążeń w gotowej konstrukcji. Poza tym dach skośny ma większą powierzchnię, co oznacza więcej materiałów izolacyjnych oraz tych składających się na jego zewnętrzną część. Zyskujemy jednak większe możliwości wykorzystania i aranżacji wnętrza poddasza, co ma duże znaczenie. Jeśli chcemy mieć poddasze użytkowe, skosy stwarzają dodatkową przestrzeń..