Jakie bloczki na budowę domu?

Podejmując decyzję o budowie własnego domu musimy liczyć się z tym, że czeka nas sporo wyzwań. Będziemy także musieli podjąć wiele ważnych decyzji natury technicznej, które mocno zdeterminują nasze funkcjonowanie w przyszłości. Dom to poważna sprawa i jak na warunki przeciętnej rodziny ogromna inwestycja, oparta zazwyczaj o finansowanie kredytowe. Nie można sobie zatem pozwolić na żadne błędy i niedoróbki, które pociągną za sobą koszty w przyszłości.

Ilość dostępnych rozwiązań jest znaczna. Jedna z najważniejszych kwestii wiąże się z wyborem właściwego materiału do budowy domu. Do najpopularniejszych opcji cenionych w wielu krajach należą bloczki budowlane. Wykonane z betonu są nowocześniejszą alternatywą dla cegieł, choć w gruncie rzeczy spełniają takie samo zadanie.

Zmieniły się jednak stosowane przez wytwórców technologie, dlatego oferowane bloczki cechują się większą solidnością i lepszymi własnościami izolacyjnymi. Na tym rzecz jasna nie koniec. Istotne są wskaźniki gęstości bloczków – najczęściej spotykane to 500 oraz 600. Nie ma jednakże między nimi diametralnych różnic, więc o wyborze decydują z reguły względy praktyczne.

Bloczki o gęstości 500 są lżejsze, więc z punktu widzenia sprawności prowadzenia działań na budowie wydają się być lepszą opcją. Równocześnie skuteczność izolacyjna obu typów jest bardzo zbliżona, więc bloczki z nieco mniejszą gęstością nie pociągną za sobą problemów z dociepleniem konstrukcji. Wybierać można także spomiędzy bloczków z betonu komórkowego a bloczków keramzytobetonowych..