Farby elewacyjne

Wymalowanie tych elementów budynku, które malowania wymagają jest bardzo istotne z kilku względów. Znaczenie mają tu aspekty natury czysto estetycznej – po prostu elewacja i ściany są ładne, jeśli pokryjemy je farbą w odpowiednim kolorze. Dobierając właściwą farbę możemy również przyczynić się do lepszej impregnacji pokrytej nimi powierzchni, a to ma z kolei wpływ na trwałość eksploatacji budynku. Dominuje jednak podejście pierwsze, które zakłada, że to, co wymalowane jest milsze dla oka. Nie ma powodu, by z tym polemizować.

Jeśli przychodzi nam wybrać farby elewacyjne, zwane także fasadowymi, warto przyjrzeć się dokładnie temu, co proponują sklepy. Wybór farb jest bardzo szeroki, jednak nie wszystkie z nich nadają się do tego, aby pokrywać nimi fasady domów mieszkalnych czy bloków wielorodzinnych. Ponieważ elewacja praktycznie zawsze narażona jest na działania różnych czynników zewnętrznych, to wybrany produkt powinien spełniać właściwe normy. Mówiąc obrazowo – farba elewacyjna musi być trwalsza. Gdy zależy nam na wyborze najlepszej z dostępnych na rynku farb, należy kierować się opiniami specjalistów, a także własnym doświadczeniem.

Firmy budowlane wiedzą doskonale, które farby się sprawdzają. Inwestor dokonuje jednak wyboru również kierując się kryteriami czysto ekonomicznymi. Krótko mówiąc, czasami im cena niższa, tym lepiej. Oszczędzając musimy liczyć się z tym, że po malowaniu elewacja nie będzie wyglądać ładnie tak długo, jak przy użyciu droższej farby. Trzeba zatem podjąć racjonalną decyzję, która da dobre rezultaty nie tylko krótkoterminowo.

.